Jak wybrać idealne mieszkanie? – 6 pomocnych elementów!
Jak wybrać idealne mieszkanie? – 6 pomocnych elementów!
Wybór i kupno idealnego mieszkania nie należy do łatwych rzeczy. Zwykle jest to decyzja, która ma wpływ na jakość naszego życia. W końcu poprzedza je okres oszczędzania i zwykle również czas niełatwych starań o kredyt. Dlatego właśnie należy przeanalizować wszystkie aspekty nowego miejsca. Jak wybrać to idealne mieszkanie, aby nie żałować tuż po zamieszkaniu? Na jakie cechy zwrócić uwagę?
6 elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze idealnego mieszkania?
1. Użytkownicy
Pierwszym elementem, nad którym musimy się zastanowić jest dla kogo przeznaczone ma być mieszkanie. Ma to ogromne znaczenie i determinuje kolejne decyzje. Więc odpowiedzi na pytanie: czy mieszkanie ma być dla Ciebie czy pod wynajem dla studentów, ma ogromny wpływ na lokalizację i układ funkcjonalny w idealnie dopasowanym mieszkaniu.
Rozważ pytania:
Dla kogo jest mieszkanie?
Dla rodziny z dzieckiem, pary czy singla?
Czy mam samochód?
Czy mam zwierzęta?
Pod wynajem jako inwestycja?
Jeśli pod wynajem to dla kogo?
Dla rodziny, pary, czy studentów?
Dla grupy znajomych czy zbieraniny nieznanych sobie osób?
Czy te osoby będą mieć auto?
Czy te osoby mogą mieć psa lub kota?
Zastanów się nad potrzebami, liczebnością rodziny i stylem życia użytkowników. Jakie mają przyzwyczajenia, jakie hobby, w jaki sposób spędzają wolny czas?
Jeśli mieszkanie ma być dla Ciebie, łatwo stworzyć w głowie profil takiego użytkownika. Bo przypuszczalnie planujesz, że mieszkanie ma być dla pary z dodatkowym pokojem w przyszłości dla dziecka.
Jeśli natomiast mieszkanie ma być pod wynajem, warto się zastanowić komu chcielibyśmy wynająć swoje mieszkanie. Jeśli interesuje nas długoterminowy wynajem to raczej pomyślimy o parze pracującej lub rodzinie z dzieckiem. Natomiast wynajęcie mieszkanie studentom będzie się wiązało z corocznym poszukiwaniem nowych chętnych. Przemyślenie takich prostych kwestii pomaga w podjęciu kolejnych decyzji.
2. Lokalizacja
W skali miasta
Kolejnym parametrem jest lokalizacja. Eksperci od kupna nieruchomości często mówią, że 3 cechami, na które należy zwrócić uwagę jest lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja. I rzeczywiście jest to najważniejszy czynnik przy poszukiwaniach mieszkania. Ze względu na to dla jakich użytkowników ma być mieszkanie mogą być różne idealne lokalizacje.
Dla studentów będzie to bliskość ośrodków akademickich, łatwy dostęp do komunikacji miejskiej, sąsiedztwo sklepów czy nie długi dojazd do centrum.
Para z dzieckiem zwróci uwagę raczej na szybki i łatwy dojazd do miejsca pracy, przedszkole i szkoła w pobliżu, ośrodek zdrowia, apteka, plac zabaw na osiedlu i dużą ilość zieleni.Priorytety związane z lokalizacją zmieniają się ze względu na upodobania i styl życia użytkowników.
Zwróć uwagę na występujące niedogodności lokalizacyjne. Bliskie sąsiedztwo torów kolejowych, lotniska, dworca lub szpitala może wpływać na zwiększony uciążliwy hała. W niektórych mieszkaniach po otworzeniu okna słychać uciążliwy szum dobiegający z ulicy lub zakładów przemysłowych.
Lokalizacja mieszkania w bloku
Do lokalizacji zaliczamy również, położenie mieszkania w budynku. Czy lokal jest na parterze z dostępem do ogródka, czy na najwyższej kondygnacji z balkonem? Czy mieszkanie jest środkowe czy zewnętrzne? Ma to w przyszłości wpływ na hałasy oraz koszty ogrzewania. Winda chociaż w nowym budownictwie jest standardem, w mieszkaniach z rynku wtórnego już nie koniecznie. Młoda para z małym dzieckiem raczej nie zdecyduje się na mieszkanie na 4-piętrze w bloku bez windy. Natomiast dla wielu młodych osób może być atutem ciekawszy widok.
Otoczenie mieszkania
Osiedlowy sklep, mały skwer, świetlica, trochę zieleni, plac zabaw, apteka, przedszkole – wszystkie te elementy bezpośrednio wpływają na jakość i komfort mieszkania. W końcu będziemy raz na jakiś czas lub codziennie korzystać również z takich funkcji osiedla. Sprawdźmy też jaki plan ma deweloper na sąsiednie działki. Musimy mieć świadomość, że rok po zamieszkaniu w naszym bloku, może rozpocząć się następna inwestycja lub budowa drogi. Kolejnym czynnikiem jest renoma i bezpieczeństwo okolicy. W każdym mieście znajdują osiedla cieszące się dobrą opinią, nie koniecznie strzeżone, oraz te w których zamieszkuje nieciekawe towarzystwo i często słyszy się o problemach.
3. Układ funkcjonalny
To czy rozkład mieszkania będzie funkcjonalny, ma wpływ na wygodę życia. I znów w zależności od użytkowników będzie zależeć nam na innych rzeczach przy wyborze mieszkania. Dla niektórych mieszkaniem idealnym będzie dwupoziomowe, inni marzą o dużym tarasie, wyjściem na ogród albo antresoli. Jest jednak parę uniwersalnych cech mieszkania, które wpływa bezpośrednio na jego funkcjonalność.
- Kuchnia otwarta lub zamknięta – kuchnia zamknięta sprawdzi się do mieszkania pod wynajem dla studentów, w którym każdy pokój jest zwykle zamykany i ma wejście z holu. Kuchnie otwarte na salon lub tylko z aneksem są popularnym rozwiązaniem i świetnie sprawdzają się dla rodzin lub par.
- Pokój przechodni z salonu – pokoje przechodnie są mało pożądane w mieszkaniach przeznaczonych pod wynajem, ale dla rodzin z dziećmi takie rozwiązanie może okazać się atutem. Mamy możliwość wtedy większej intymności jeśli sypialnia rodziców położona jest w innej części mieszkania niż sypialnie dzieci.
- Wejście do mieszkania – jeśli główne wejście zlokalizowane jest w centralnej części, zwykle ogranicza się tym powierzchnię komunikacji do poszczególnych części mieszkania, jest to najkorzystniejsze położenie. Jeśli natomiast wejście jest z brzegu mieszkania wymusza to na układzie długi korytarz do wszystkich pomieszczeń.
- Wielkość korytarza – zwróćmy uwagę na powierzchnię holu i korytarza. Czasami układ jest tak niekorzystny, że komunikacja zajmuje 12m2, co daje nam powierzchnię dodatkowego pokoju, a przecież płacimy za każdy metr naszego mieszkania. Sprawdź czy w korytarzu mieści się szafa lub garderoba. Ważne, aby przedpokój nie był za mały tak, aby pięć osób w holu nie obijało się o ściany, ale również przesadnie duży, bo lepiej te metry wykorzystać w pokojach.
- Łazienka – liczba łazienek, osobna ubikacja, miejsce na wannę, pralkę, ewentualny montaż suszarki, te wszystkie kwestie warto przemyśleć zanim podejmiemy decyzję o kupnie mieszkania.
- Lokalizacja szachtów sanitarnych – kwestia bardzo ważna, jeśli marzy nam się generalny remont ze zmianą układu funkcjonalnego. Tutaj już warto skorzystać z porady architekta. Należy mieć świadomość, że nie zawsze da się przenieść kuchnię, na drugą część mieszkania i zmienić diametralnie układ łazienki. Ma to związek z instalacjami, które należy doprowadzić tj: wentylacją, wodą i kanalizacją.
- Ściany konstrukcyjne – warto mieć świadomość, które ze ścian w mieszkaniu są nośne, a które działowe. Przy zmianie układu funkcjonalnego, może się okazać, że przesunięcie ściany, nie jest możliwe ze względu na jej konstrukcyjną funkcję, a wykonanie otworu wymaga droższych rozwiązań technicznych. W tej kwestii, jeśli planujemy ingerencję w układ mieszkania należy skorzystać z porady eksperta.
- Miejsce do przechowywania – kluczem do czystych, nie zagraconych mieszkań są odpowiednie miejsca do przechowywania. Zwykle w standardowych mieszkaniach nie możemy pozwolić sobie na luksus dodatkowych pomieszczeń takich jak: spiżarnia, garderoba i pomieszczenie gospodarcze. Zwróć uwagę czy jest miejsce na szafę w przedpokoju, może miejsce na pawlacze do przechowywania walizek. Czy układy sypialni pozwalają na montaż dużej szafy? Może okazać się, że przeszkodą są drzwi, okna, nieregularny kształt lub za mała powierzchnia pokoi na sensowne wstawienie szafy lub zabudowy.
4. Stan prawny i techniczny mieszkania
Upewnijmy się o stanie prawnym mieszkania, na kogo jest własność i jaki zapis widnieje w księdze wieczystej. Sprawdźmy czy nie jest zadłużone oraz czy nie ma w nim zameldowanych dodatkowych lokatorów.
W zależności od tego czy kupujemy mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego musimy zwrócić uwagę na jego stan. Pierwsze wrażenie, ładna elewacja i wykończenie są ważne w wizualnym odbiorze budynku. Dowiedzmy się z czego wykonane są ściany zewnętrzne budynku. Czy blok z rynku wtórnego jest ocieplony, a jeśli nie czy w najbliższej przyszłości planowana jest jego termomodernizacja. W jakim stanie jest dach oraz instalacje w bloku? Czy mieszkanie nadaje się do generalnego remontu, czy tylko do odświeżenia? Czy na ścianach nie ma widocznych pęknięć, które mogą świadczyć o jakiś wadach w konstrukcji? Jak wygląda sytuacja z hałasem, czy słychać rozmowy sąsiadów? Sprawdźmy przewody instalacji gazowej, zwykle co roku przechodzą kontrolę, ale warto się upewnić co do ich jakości. Czasami instalacja elektryczna w mieszkaniu jest stara i wymaga całkowitej wymiany, aby dostosować ją do ilości dzisiejszych urządzeń. Może się okazać, że jednoczesne uruchomienie pralki i suszarki do włosów w łazience będzie za dużym obciążeniem. Na wyższych piętrach po odkręceniu paru kranów z wodą może występować problem z ciśnieniem. Jaki jest zapach w mieszkaniu? Czy czuć stęchliznę lub pleśń?
Sprawdź rzut mieszkania, szczególnie z rynku pierwotnego i zmierz jego powierzchnię. Deweloperzy często niestety na kartach mieszkań, delikatnie oszukują. Częstą praktyką jest zmniejszenie mebli, aby mieszkanie wydawało się przestronniejsze. Warto mieć świadomość, że w sypialni o szerokości 240, wstawienie łóżka o standardowej długości 200 cm, z dojściem z obu stron, będzie wiązało się z niewygodnym 40 centymetrowym przejściem. Warto więc wziąć ze sobą metr oraz fachowca.
5. Usytuowanie względem stron świata
Nie dla wszystkich ten punkt, będzie miał takie samo znaczenie. Światło odgrywa ważną rolę w samopoczuciu. Mieszkania tylko z oknami na północ będą ciemne, natomiast te z oknami od strony południowej często przegrzane szczególnie w lecie. Warto mieć świadomość, orientacji względem stron świata i wybrać znów z myślą o głównych użytkownikach. Jeśli pracujemy w domu, dobrze jeśli okno zwrócone jest w stronę południowego-wschodu, aby doświetlić miejsce pracy. Jeśli wszyscy domownicy przychodzą późnym wieczorem, korzystnie jeśli mieszkanie jest od strony zachodniej. Nie jest to zwykle decydujący czynnik przy wyborze mieszkania, ale ma ogromny wpływ jak będziemy go odbierać w przyszłości. Świadomość stron świata jest pomocna wyborze, abyśmy w przyszłości nie nazywali swojego mieszkania “norą”.
6. Parking, garaż, komórka lokatorska, wózkarnia
Dla użytkowników posiadających samochód i co dzień poruszających się autem, będzie miało znaczenie położenie parkingu. Miejsce parkingowe przysługujące do mieszkania ułatwia użytkownikom auta szybsze dojście i dojazd. Nie trudno sobie wyobrazić, jak uciążliwe jest szukanie wolnego miejsca po całym osiedlu i wędrowanie 400 m ze zgrzewką wody i ciężkimi zakupami.
Garaż podziemny jest świetnym rozwiązaniem ułatwiającym szybkie poruszanie się, w łatwy i mało uciążliwy sposób możemy dostać się do swojego mieszkania nawet w deszczowy dzień. Garaże wolnostojące przy budynkach sprawdzą się dla wszystkich majsterkowiczów, którzy lubią coś podłubać przy aucie. Garaż taki może być namiastką własnego warsztatu, i sprzyja budowaniu relacji sąsiedzkich.
Dostępność komórki lokatorskiej jest świetnym rozwiązaniem jeśli chcemy przechowywać sezonowy sprzęt sportowy, przetwory lub narzędzia. Takie pomieszczenie sprawdzi się w szczególności dla rodzin, które mają zwykle dużo rzeczy do przechowywania.
Wózkarnie często spotyka się w nowych projektach budynków wielorodzinnych, dzięki temu pomieszczeniu nie musimy zabierać do mieszkania spacerówki czy rowera. Bardzo wygodne rozwiązanie dla rodziców jak i wszystkich tych, którzy jeżdżą rowerami.
Pies i kot w bloku.
Dla miłośników zwierząt, troska o wygodę pupili przy wyborze mieszkania ma duże znaczenie. Sprawdź regulamin porządku domowego zatwierdzony przez Członków Wspólnoty. Może się zdarzyć, że zabrania on posiadania niektórych zwierząt.
Bliska lokalizacja parków, albo ciekawych terenów do biegania będzie atutem dla właścicieli psów, którzy nie będą musieli specjalnie jechać na dalekie spacery. Zadbajmy, aby w mieszkaniu było zaciszne miejsce do spania, w zależności od wielkości pupila, jest potrzebne każdemu stworzeniu. Miejsce na kuwetę dla naszego kota zaplanować, tak aby jemu i nam było wygodnie. Kotu korzystać, a nam sprzątać.
Mieszkanie idealne – czy istnieje?
Trudno pogodzić wszystkie elementy. Często przy wyborze będziemy kierować się również ceną, która ma przecież duże znaczenie. Omówione elementy stanowią zbiór ważnych cech, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Z niektórych rozwiązań możemy świadomie zrezygnować, na rzecz ceny, lokalizacji lub wygody. Musimy sobie uzmysłowić, że nie zawsze uda nam się znaleźć mieszkanie pod każdym względem idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Cierpliwe poszukiwania, zrozumienie potrzeb oraz porównywanie różnych mieszkań pomoże nam w znalezieniu tego najbardziej zbliżonego do ideału.
PS.
Zdaję sobie sprawę, że podane punkty nie rozwijają wyczerpująco tematu. O dobrej lokalizacji, powikłaniach prawnych oraz sprawdzeniu stanu technicznego budynku, można by napisać oddzielnie równie długie artykuły. Wybrane zagadnienia, są jedynie wskazaniem aspektów, które należy wziąć pod uwagę. Przed podjęciem zawsze warto poradzić się ekspertów w swoich dziedzinach: tj. prawnika, budowlańca i architekta.